Kvůli covidu Češi kupují nemovitosti v zahraničí.
Díky Covidu a nárůstu cen tuzemských nemovitostí, začínají nakupovat Češi domy a byty v zahraničí. Kde si je nejčastěji pořizují a za kolik?
Zatímco bezprostředně po nástupu pandemie v roce 2020 zájem o zahraniční reality poklesl, s nástupem letošního roku opět začal výrazně růst. Důvod je stejný jako v případě investic do českých nemovitostí, a to snaha ochránit úspory před nastupující inflací. Také se ukázalo, že vlastnictví nemovitosti nebo jachty v době covidové krize zajišťovalo snadnější možnost vycestování. V případě zahraničních realit se v naprosté většině jedná o rekreační nemovitosti, primárně nemovitosti u moře nebo na horách. Ty se často pořizují za účelem kombinace vlastního užívání a dalšího pronájmu.
Už od roku 2004 Češi nejčastěji kupují nemovitosti v Rakousku, Španělsku a Chorvatsku, obvykle v rozmezí od 652 tisíc do 12 milionů korun.
Historická náklonost Čechů k Chorvatsku dělá z pobřeží Jaderského moře dlouhodobě tradiční destinaci pro nákup nemovitosti. Obecně lze říct, že Chorvatsko přitahuje specifickou skupinu klientů, kteří většinou na Chorvatsko nedají dopustit a jezdí tam na letní rekreaci dlouhodobě. Nejčastěji čeští klienti poptávají byty od 1,5 až tří milionů korun, a domy od čtyř do sedmi milionů. Drtivá většina prodejů probíhá v hotovosti. Kupující jsou i obyčejné rodiny. Nejde o záležitost jen bohatých podnikatelů.
Pro cenu nemovitostí u moře bude zásadní moment, kdy dojde k dlouhodobějšímu otevření rekreačních oblastí v souvislosti s pandemií.